Életmód

Hivatalos: Tizenötezer forintos címletet hoz ki a Nemzeti Bank! Így fog kinézni:

A Magyar Nemzeti Bank különleges emlékérmékkel ünnepli a magyar polgári közjegyzőség 150 éves fennállását. Két új címlet kerül forgalomba: a 15 000 Ft-os ezüst és a 3 000 Ft-os színesfém emlékérme.

Az érmék célja, hogy tisztelegjenek a magyar jogtörténet jelentős alakjai és eseményei előtt, miközben figyelemfelhívó és értékközvetítő szerepet töltenek be.

A közjegyzőség története Magyarországon a XIII. század végéig nyúlik vissza, de a modern rendszer 1874-ben alakult ki, amikor a kiegyezés utáni igazságügyi reform részeként elfogadták a királyi közjegyzőkről szóló törvényt. Ez a hagyomány azóta is meghatározó része a magyar jogrendszernek, igazodva a társadalmi és gazdasági változásokhoz. A rendszerváltás után a közjegyzőség ismét önálló, kamarai alapú szervezetté vált.

A most kibocsátott emlékérmék központi motívuma a közjegyzői címer viaszpecsétbe foglalt ábrázolása. Az ezüstérme másik oldalán Ökröss Bálint portréja kapott helyet, aki az 1874-es törvény előkészítésében játszott kulcsszerepet. A 15 000 Ft-os érme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, míg a 3 000 Ft-os változat réz és nikkel ötvözetből áll.

Az emlékérmék nemcsak gyűjtői darabok, hanem szimbolikus tárgyak is, amelyek az értékállóságot és a tradíció tiszteletét hirdetik. Az érméket Pelcz Balázs szobrászművész tervezte, és azok recézett szélű, gondosan kidolgozott darabokként kerülnek forgalomba.

A kibocsátás célja, hogy méltó módon emlékezzenek meg a közjegyzőség évszázados hagyományairól. Az érmék névértéken vásárolhatók meg korlátozott ideig, így nemcsak történelmi, hanem anyagi értékkel is bírnak. Az MNB kezdeményezése remek lehetőség arra, hogy a magyar közjegyzőség kulturális és jogi örökségét szélesebb körben is megismerjék.

Ezüst emlékérem. Fotó: MNB

Ezüst emlékérem. Fotó: MNB