Hírek

Gyászba borult az ország – Balesetet szenvedett, elhunyt a csodálatos magyar művész

November elején, mindössze néhány héttel halála előtt még mesterkurzust tartott a Zeneakadémián Pauk György, a magyar származású világhírű hegedűművész.

A művészt egy közelmúltbeli baleset után kórházba szállították, özvegye az MTI-nek elmondta, hogy a temetést Londonban tervezik, az időpont később derül ki.
Egy élet a zene szolgálatában

Pauk György 1936. október 26-án született Budapesten, zenei tehetsége már kora gyermekkorában megmutatkozott. Ötévesen kezdett hegedülni, édesanyja, aki zongorista volt, nagy hatással volt fejlődésére.

A holokausztban elvesztette szüleit, de rendkívüli tehetségének köszönhetően 13 évesen felvették a Liszt Ferenc Zeneakadémiára, ahol olyan legendás tanárok irányították, mint Weiner Leó, Kodály Zoltán, Szabolcsi Bence és Molnár Antal.
A nemzetközi karrier kezdete

Pauk már zeneakadémiai évei alatt versenyeket nyert, többek között a Paganini-versenyt Genovában és a kamarazene-versenyt Münchenben. 1958-ban Párizsból Hollandiába szerződött, majd 1959-ben megnyerte a Jacques Thibaud-versenyt, amely nemzetközi hírnevet hozott számára.

1961-ben Londonba költözött magyar származású feleségével, ahol szólóestekkel és zenekari fellépésekkel vált elismert művésszé. Az Egyesült Államokban 1971-ben debütált, amikor Solti György meghívására a Chicagói Szimfonikus Zenekarral lépett fel.
Művészi és pedagógiai örökség

Pauk György pályafutása alatt számos felvételt készített, amelyek elismerésként Cecilia- és Az Év Lemeze-díjakat, valamint Grammy-jelölést is hoztak számára. Az 1970-es évek elején alakult Pauk-Frankl-Kirschbaum-trió három évtizeden át tartó sikerével vált világhírűvé.

A művész kiemelkedő pedagógiai tevékenységet is folytatott, a Londoni Királyi Akadémián művészképzőt vezetett, és mesterkurzusokat tartott világszerte. 1998-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét, 2008-ban pedig a Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjat.

Örökség és búcsú

Pauk György 2007 végén, egy Budapesten adott koncerttel búcsúzott a nyilvános szereplésektől. 2016-ban önéletrajzi könyve, a Négy húron pendülök jelent meg, amely betekintést nyújtott lenyűgöző életútjába.

Halála előtt nem sokkal ajándékozta oda 1714-ben készült Massart-Stradivarius hangszerét egyik tehetséges tanítványának, Pusker Júliának, ezzel is biztosítva művészi örökségének továbbélését.
Egy zenei legenda távozott

Pauk György élete és munkássága a zene iránti elkötelezettség és szenvedély példája marad. Halála pótolhatatlan veszteség a zenei világ számára, de öröksége tovább él tanítványaiban és a generációkat inspiráló felvételeiben.

forrás