Ha olyan vagy, mint én, akkor rengeteg rossz szokásod van, amitől egy nap szeretnél megszabadulni. Lehet, hogy nem is annyira szélsőségesek – úgy értem, kinek ne lenne valami, amit szeretne megváltoztatni magán, ha lehetősége lenne rá -, de a lényeg az, hogy léteznek, és ez teljesen normális.
Néhány embernek a függőség lehet az útjában, hogy kivágja azt a nem kívánt dolgot az életéből. Dohányzás, ivás, szerencsejáték, túl sok gyorsétterem… ilyesmi.
Más szokások viszont a megszokott viselkedésben gyökereznek. Ez azt jelenti, hogy semmi sem akadályozza meg, hogy megváltoztasd őket, eltekintve talán a lustaságtól vagy a figyelmetlenségtől.
Mondok egy elég megható példát: Nem tudtam leszokni arról, hogy a telefonom töltőjét a falban hagyjam, még akkor sem, ha nem használtam.
Most tudom, mire gondolsz: mennyire lehet valóban nehéz kihúzni a töltőt a falból, amikor a mobiltelefonod töltése befejeződött? És őszintén szólva az egyetlen válasz: egyáltalán nem nehéz.
Ennek ellenére már nem tudom megszámolni, hányszor próbált már a párom emlékeztetni, hogy vegyem ki a töltőt a konnektorból. Egészen a közelmúltig nem igazán gondoltam erre olyan sokat (nyilván… ebben rejlik a problémám). Végül is, mi baj lehet abból, ha a töltő a konnektorban ül, és arra vár, hogy használhassam? Semmi, igaz?
Valójában ez technikailag talán nem is igaz. Erre akkor lettem figyelmes, amikor véletlenül belebotlottam egy közösségi média posztba, amely felvázolta a lehetséges buktatókat, ha a töltőket a konnektorba dugva hagyjuk, amikor valójában nem töltenek semmit.
Elég, ha azt mondom, hogy viszonylag gyorsan megváltoztattam a szokásaimat. Nemcsak a partnerem elégedett, hanem én is felhagytam a „szokásommal”, mert aggódtam amiatt, hogy mi történhet, ha nem teszem.
Szóval, mi történhet? Nos, még készenléti üzemmódban is, a töltőn belül egy alkatrész továbbra is áramot vesz fel. Persze, az energiafogyasztás alacsony, de még mindig létezik, ami azt jelenti, hogy akkor is áramot használsz, amikor nem töltesz semmit.
Ráadásul, ha a töltőket folyamatosan a konnektorba dugva hagyod, az felgyorsíthatja a belső alkatrészek elhasználódását. A hirtelen feszültségváltozások extrém túlmelegedést eredményezhetnek, ami a töltő füstölését és – abszolút rossz esetben – talán még tüzet is okozhat.
Arról nem is beszélve, hogy mi történhet, ha a töltő hegye vízzel vagy valami fémalapúval érintkezik (és így zárlatot).
Nem csak ez, de ha az otthonod olyan, mint az enyém, akkor gyakrabban lesznek gyerekek vagy állatok, akik a környéken kóborolnak.
Amellett, hogy fennáll annak a veszélye, hogy kárt tesznek a töltőben, ha kitépik a falból, az is előfordulhat, hogy valamiféle játéknak tekintik, így megnő az esélye annak, hogy (mármint a gyerekek) kíváncsibbak lesznek arra, hogy magával a konnektorral játszanak.
Nos… szeretnénk tisztázni, hogy a legtöbb információ arra utal, hogy rendkívül kicsi a kockázata (ha egyáltalán van) annak, hogy a csatlakoztatott töltőd lakástüzet okozhat.