Emberek

Az emberi test meglepő része árulja el, meddig fogsz élni

Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!

A hosszú élet titka régóta foglalkoztatja az embereket, de kevesen gondolnák, hogy a körmük is árulkodhat a biológiai korukról. Dr. David Sinclair, a Harvard Egyetem elismert öregedéskutatója szerint a köröm növekedési sebessége egy meglepően pontos indikátora annak, milyen állapotban van a testünk belső órája.

A szakember szerint nem elég a ráncokat vagy az ősz hajszálakat figyelni, mert ezek csupán külső jelei az öregedésnek. A köröm növekedési üteme ennél sokkal megbízhatóbb mutató, hiszen közvetlenül a sejtek regenerációs képességére utal. Minél lassabban nő a köröm, annál kevesebb új sejtet hoz létre a szervezet – és ez az öregedés elkerülhetetlen jele.

Sinclair állításai nem légből kapottak, hiszen már évtizedekkel ezelőtt is születtek tudományos vizsgálatok a témában. Egy 1979-es kutatás során több ezer ember köröm-növekedési sebességét követték nyomon, és az eredmények világosan kimutatták, hogy 30 éves kor felett évente átlagosan 0,5%-kal csökken a körmök növekedése. Ez az apró változás elsőre talán jelentéktelennek tűnhet, de hosszú távon jól mutatja a szervezet regenerációs folyamatainak lassulását.

Az öregedés üteme azonban egyénenként eltérő lehet. Ha valakinek az életkorához képest feltűnően gyorsan nőnek a körmei, az arra utalhat, hogy a sejtszintű öregedése is lassabb. Más szóval, az ilyen emberek szervezete jobban ellenáll az idő múlásának, és hosszabb ideig őrizheti meg vitalitását. Sinclair szerint ezért érdemes figyelni a körömvágás gyakoriságára – ha az utóbbi években észrevehetően ritkábban kell levágni, az az öregedés egyik jele lehet.

Természetesen nem mindenki követi figyelemmel a körmei állapotát. Maga Sinclair is bevallotta, hogy nem méricskéli heti rendszerességgel a növekedésüket, inkább a vágások közötti időtartamra figyel. Ezzel szemben podcastbeli társa, Matthew LaPlante teljesen figyelmen kívül hagyja ezt a tényezőt, sőt, körömrágási szokása miatt számára teljesen értelmezhetetlen ez a mérési módszer.

A köröm növekedésének lassulása mögött biológiai okok állnak. Dr. Michelle Henry bőrgyógyász szerint az öregedéssel csökken a keratin termelődése, amely nemcsak a körmök, hanem a haj egészségéért is felelős. Ez magyarázza, hogy idővel nemcsak a köröm válik törékenyebbé, hanem a haj szerkezete és textúrája is megváltozik.

A tanulság egyértelmű: ha szeretnénk jobban megérteni testünk állapotát, érdemes figyelni a körmeink változásaira is. Bár az öregedés természetes folyamat, az életmódbeli tényezők – például a táplálkozás, a stresszkezelés és a rendszeres testmozgás – mind hatással lehetnek a sejtek regenerációs képességére. Így, ha a körmeink még mindig gyorsan nőnek, az jó jel lehet – de ha észrevehetően lassul a növekedésük, érdemes elgondolkodni az életmódunkon és annak hosszú távú következményein.


Tetszett? Oszd meg az ismerőseiddel is!